دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

پردازنده های AMD Threadripper احتمالاً به سیستم خنک کننده مایع مجهز می شوند

همان طور که قبلاً در دیجی تورینگ خواندید، کمپانی AMD به تازگی از سری جدید پردازنده های خانواده Ryzen خود تحت عنوان «Threadripper» پرده برداشته که برای رقابت مستقیم با محصولات «Core i9» اینتل طراحی شده اند. حال خبر می رسد که شرکت سازنده، قصد دارد پردازنده های جدید خود را همراه با سیستم خنک کننده مایع روانه بازار کند.

گفتنی است پردازنده های Threadripper که در دو مدل «1920X» دوازده هسته ای با قیمت 799 دلار و «1950X» شانزده هسته ای با قیمت 999 دلار به فروش می رسند، از لحاظ قیمتی به نسبت محصولات مشابه اینتل به صرفه تر بوده و حتی به ادعای AMD، عملکرد بهتری نیز دارند.

قیمت پایین تر، عملکرد بهتر و خنک کننده مایع، برگ های برنده AMD در مقابل اینتل هستند

در صورت صحت ادعای AMD (که در ماه های آتی با عرضه محصولات دو شرکت در بازار و انجام تست های بی طرفانه مشخص می شود)، و همچنین در نظر گرفتن قیمت پایین تر پردازنده های Threadripper، احتمالاً خیل عظیمی از مشتریان در هنگام خرید سیستم جدید به سمت تولیدات AMD می روند. حال اگر به این معادله خنک کننده های مایع را نیز اضافه کنیم، احتمالاً کار اینتل برای رقابت در بازار بسیار سخت خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که اینتل هم از عرضه خنک کننده های مایع برای محصولات خود خبر داده اما آنها را به صورت جداگانه به فروش خواهد رساند. در طرف مقابل اگر AMD پردازنده های جدید خود را به همراه خنک کننده های مایع و با قیمت قبلی به بازار عرضه کند، احتمالاً شانس زیادی برای تصرف سهم بیشتر از بازار پردازنده های رده بالا خواهد داشت.

یک سیستم خنک کننده مایع

سیستم های خنک کننده مایع که برای کاهش دمای سیستم به جای جریان هوا و فن، از لوله های انتقال مایعات مخصوص استفاده می کنند، علاوه بر کاهش صدای تولیدی کامپیوتر کارایی بیشتری نیز دارند و استفاده از آنها (به خصوص برای پردازنده های قدرتمند با فرکانس پردازشی بالا) به افزایش راندمان سیستم کمک خواهد کرد.