دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

چشم های پنهان دنیای مجازی

با توجه به آخرین آمار اعلام شده ضریب نفوذ اینترنت در ایران حداقل ۸۰ درصد به لطف موبایل های هوشمند شده است.

اما چیزی که همه مارو به فکر وادار میکنه این همه سرویس رایگان برای چی هست ؟ و آیا کسی مارو زیر نظر داره یا خیر؟

چشم های پنهان دنیای مجازی کیست؟

تقریبا روزانه هرکاری که میکنیم قابل ثبت و تحلیل هست. سرچ کردن مرور شبکه های اجتماعی انتشار تصاویر ثبت نوشته  و … همه چی!

اما چند مورد از مهمترین رد هایی که کاربر عادی متوجه اونها نمیشه

۱ . نرم افزار های جاسوسی یا Keyloger

کی لاگر را ممکنه است ناخواسته با ابزار دیگر نصب کنید یا روی کامپیوتر شما نصب باشد تمام دکمه های کیبورد شما را ثبت میکند , از صفحه نمایش شما عکس میگیرد و تمام رفتار شما را کنترل می کند . مراقب باشید!

۲ . ای پی اتصال شما

 


تقریبا مانند شماره ملی شماست و برای شما یکتاست البته در هر اتصال به اینترنت که کاملا مانند رد گیریست و در تمام ورود شما به سایت ها و ثبت اطلاعات و ارسال ایمیل ثبت نام در سایت پذیرنده و سایت های سرویس دهنده ثبت میشود.

۳ . گوگل کردن


سرچ کردن یا گوگل کردن کاملا ثبت و ضبط می شود . به طوری که خود موتور جستجوگر گوگل اعلام کرده با نیم ساعت رفتار هر کس در گوگل کاملا روحیات شخص مشخص میشود.

۴ . کوکی ها

Cookies

 

بیشتر وب‌سایت‌ها فایل‌های کوچکی روی ابزاری که با آن به اینترنت به آن سایت سر زده‌ایم نصب می‌کنند. به این ترتیب وقتی دوباره به آن سایت سر می‌زنیم ما را می‌شناسد. بعضی کوکی‌ها فعالیت اینترنتی‌مان را رصد می‌کنند که ببینند چه تبلیغی برایمان بفرستند.

 

اما این اطلاعات به درد چه کسی میخورد ؟

این اطلاعات به طور انفرادی به کار نمی آید و تجمیع آنهاست که داده های قابل تحلیل از روحیات یک جامعه , مهندسان آنها , گرایشات سیاسی و  … را امکان پذیر میکند.پس حتی شما که فکر میکنید اطلاعات شخصی و روحیتان برای آنها زیاد حساس نیست شما هم یک تکه از پازل دست تحلیل گران هستید .