دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

چگونه استوری یا استتوس در واتس اپ را فعال کنیم؟

احتمالا اگر به طور افراطی درگیر اینستاگرام شده باشید کمتر وقت کرده اید که برنامه واتس اپ را عمیق زیر و رو کنید و از قابلیت های جدیدش سر در بیاورید. من قابلیت استوری اینستاگرام را واقعا دوست دارم چرا که فکر می کنیم قابل توجه ترین اتفاقات عمومی زندگی کسانی که دنبال می کنم را می توانم مشاهده کنم اما این موضوع در واتس اپ هم وجود دارد و ما آن را به صورت قابلیت Status Whatsapp در یک تب جدید می بینیم که شاید حتی به آن سر هم نزده باشید.

Status Whatsapp دقیقا همان پروژه استوری های اینستاگرام است که واتس اپ آن را انتخاب کرده تا کاربران بتوانند به مدت ۲۴ ساعت مهم ترین چیزهایی که در ۲۴ ساعت اخیر برایشان رخ داده را به اطلاع دوستان خاص خود برسانند.

دقت کنید که این قابلیت هم درست مثل اینستاگرام برای افرادی که شماره شما را داشته باشند قابل نمایش است و تقریبا می توان گفت کنترلی ابتدایی بر نمایش ان ندارید مگر با یک سری تنظیمات که امیداریم این تنظیمات برای واتس اپ هم کامل شود.

خب برای شروع استفاده از قابلیت Status Whatsapp کافی است نرم افزار واتس اپ خودتان را بروز رسانی کنید. ( برای این منظور یکی از مارکت های داخلی را باز کرده و واتس اپ را در جستجوی ان بنویسید و از لیست نمایش داده شده، روی بروزرسانی کلیک کنید و بقیه را به خود اندروید بسپارید )

وقتی نرم افزارتان بروز رسانی شد حالا باید قابلیت Status  را مشاهده کنید:

در تصویر بالا ما در تب Status  قرار داریم. به فلش قرمز که در انتها و سمت راست کشیده شده توجه کنید شما با استفاده از این دکمه سبز رنگ می توانید یک استتوس ۲۴ ساعتی ایجاد کنید.

روی این آیکون کلیک کنید ( لمس کنید ) تا وارد مرحله بعدی که مرحله انتخاب عکس ها است بشوید:

در عکسی که در بالا نشان داده ایم می توانید تصاویر مورد نظر خود را انتخاب کنید اما این شماره گذاری ها هم بحث جدایی دارند که به اختصار در زیر در مورد آن ها نوشته ام:

 • این دکمه برای گرفتن عکس و فیلم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر می خواهید استتوس خود را با عکسی که همین حالا می گیرید، بروز کنید، می توانید یک بار به طور کوتاه روی آن لمس کنید اما برای گرفتن فیلم نیاز است که کمی پر قدرت تر و طولانی تر آن را لمس کنید.
 • همانطور که از آیکون روی این گزینه پیداست می توانید برای روشن یا خاموش کردن فلاش دوربین موبایل خود از آن استفاده کنید
 • این آیکون زمانی بکار شما می آید که بخواهید دوربین جلو و یا عقب را فعال کنید.
 • این بخش هم محلی است که می توانید به کمک آن بین تصاویر گردش کنید و عکس مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

اما می توانید با انتخاب یک عکس وارد مرحله بعدی شوید که من این بخش را باز برای شما شماره گذاری کرده ام:

 • در این قسمت می توانید کپشن یا توضیح مرتبط با تصویر و استوری خود را بنویسید.
 • این آیکون همان کار undo  را انجام می دهد که با لمس آن یک مرحله به عقب بر می گردید.
 • اگر بخواهید بخشی از تصویر را ببرید، باید از CROP یا این گزینه استفاده کنید
 • اگر بخواهید یک سری ایموجی ها یا اسمایل ها را انتخاب کنید و به استوری خود حالت فان تری ببخشید از این گزینه استفاده کنید
 • اگر می خواهید به تصویر استوری خود، متن یا تصویر دیگری الحاق کنید با این بخش کار کنید
 • در نهایت اگر دوست دارید دست خطی را به تصویر اضافه کنید باید از این بخش استفاده کنید.

در این محل می توانید فونت و رنگ را هم به طور اختصاصی انتخاب کنید و نهایت شخصی سازی روی عکس داشته باشید.

اما وقتی که تمام ویرایش هایی را که می خواستید روی عکس اعمال کردید روی سه نقطه تنظیماتی که در بالا و در سمت راست قرار دارد ضربه بزنید و گزینه Status Privacy  را انتخاب کنید تا بتوانید حریم خصوصی استوری تان را تنظیم کنید:

وقتی روی این گزینه کلیک کردید، سه تنظیم برای شما فعال می شود که به شرح زیرند:

در اینجا می توانید نمایش استوری یا استتوس خود را به یکی از این سه حالت تنظیم کنید:

 • مخاطبین
 • مخاطبین بجز یک سری افرادی که خودتان مشخص می کنید
 • فقط با افرادی که خودتان مشخص می کنید

بعد از اینکه استتوس خود را منتشر کردید در همان تب استتوس گزینه ای در صدر دیده می شود که با عبارت My Status شناخته شده است. اگر بخواهید استتوس های تان را مشاهده کنید باید بدان مراجعه کنید. اما اگر بخواهید آن را ویرایش و یا حتی حذف کنید می بایست از طریق سه نقطه تنظیماتی که در سمت راست استتوس قرار دارد استفاده کنید:

بر روی این گزینه سه نقطه ای ضربه بزنید تا وارد بخش ویرایشی شوید. در این جا می توانید استتوس های مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن ها را حذف کنید:

البته بعد از انتخاب استتوس می توانید آن ها را یا حذف کنید یا اینکه به دیگران فوروارد کنید.

در کنار هر استوری یک چشم قرار دارد که می توانید فعالیت های دیگر کاربران روی استوری خود را مشاهده کنید مثلا می توانید بفهمید که چند نفر آن را مشاهده کرده اند.

قابلیت استتوس در واتس اپ یک تغییر حسابی انرژی زا بود که توانست این برنامه را از یک حالت کسل کننده خارج کند. هر چند من از کاربران واتس اپ نیستم اما از این قابلیت استقبال می کنم. نظر شما در این باره چیست؟

دیدگاه ها و تجربیات خود در رابطه با استفاده از استوری واتس اپ را با ما در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.