دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

در جدیدترین نسخه نرم‌افزار آیتونز دسکتاپ ، بخش اپ استور به طور کلی حذف شده

⁠در شرایطی که بسیاری از کانال‌ها و وبسایت‌ها سعی دارن هیجان شب گذشته رو ادامه بدن، شاید راضی به شنیدن این خبر و خراب‌شدن بزم معرفی محصولات جدید اپل نباشین، ولی باید با واقعیت‌ها کنار اومد!

اپل در آی‌اواس ۹ قابلیتی تحت عنوان App Slicing رو معرفی کرد. قابلیتی که سبب می‌شد موقع دانلود اپلیکیشنی از اپ استور، فقط دیتایی که مربوط به دستگاه شماست دانلود بشه. این موضوع از یک نظر خوب بود: سایز اپلیکیشن برای دانلود پایین میومد و دانلود هم سریع‌تر انجام می‌شد. ولی در کنار این ویژگی مثبت، یک ویژگی بسیار آزاردهنده وارد دنیای آی‌اواس شد: دیگه نمیتونستین از فایل نصبی برنامه‌ها و بازی‌هایی که روی دستگاهتون نصب کردین بکاپ بگیرین و به عبارتی فایل نصبی IPA اون‌ها رو استخراج کنین.

سال‌ها بخاطر وجود یک راه حل و کورسوی امید، با این محدودیت کنار اومده بودیم. راه حل به این شکل بود که اگر قصد داشتین که فایل نصبی IPA یک بازی یا اپلیکیشن رو حفظ کنین و روی دستگاه‌های مختلفتون نصبش کنین، میتونستین اون رو به جای دانلود مستقیم روی آی‌دیوایس، با آیتونز کامپیوتر دانلود کنین. در این حالت دیگه فایل کم‌حجم دانلود نمی‌شد. بلکه یک فایل کلی IPA دانلود و روی کامپیوترتون ذخیره می‌شد و میتونستین با اون فایل هر کاری که میخواین بکنین!

حالا خبری که گفتیم بزم خراب می‌کنه، اینه که همین کورسوی امید هم با آخرین آپدیت آیتونز خاموش شد! در جدیدترین نسخه نرم‌افزار آیتونز دسکتاپ، بخش اپ استور به طور کلی حذف شده! و الان تنها راه برای دانلود اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آی‌اواس، اپلیکیشن اپ استور موجود روی آی‌دیوایس‌هاست. این تصمیم عجیب اپل، مشکلات بسیار زیادی رو قراره پیش بیاره. از به مشکل خوردن کار مغازه‌دارهایی که اپلیکیشن‌ها و بازی‌های کیلویی نصب می‌کردن گرفته، تا کسایی که برنامه‌هاشون رو از چند استور مختلف گرفته بودن و فایل نصبی رو برای نصب بی‌دردسر در فرصت‌های آتی حفظ کرده بودن.

پس به طور خلاصه، دیگه خبری از استخراج فایل IPA اپلیکیشن‌ها و بازی‌های اپ استور با آیتونز دسکتاپ نیست. فعلا اطلاعاتی که داریم در این حد هست. و اگر اطلاعاتمون بیشتر شده و یا راه حل‌هایی رو پیدا و مشاهده کردیم، با شما در میون میذاریم.