دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

چگونه اولین روز هفته را در ویندوز به طور دلخواه تغییر دهیم؟

همانطور که می دانید اولین روز هفته در ویندوز مطابق آن چه که آمریکایی ها مرسوم دارند، دوشنبه انتخاب شده است. اما امکان تنظیم روز هفته طبق تمایل کاربر، و به تناسب نوع کشور، در ویندوز امکان سازی شده است. در واقع شما باید در بخش تنظیمات این موضوع را مشخص کنید تا ویندوز آن چه را که شما می خواهید نمایش دهد.

خواه شما از ویندوز ۷ استفاده کنید یا ۸ و یا ۱۰، امکان تنظیمات برای تان وجود دارد اما در ویندوز های قبل از ویندوز ۱۰، یعنی ویندوز ۷ و ۸ روش تغییر روز هفته کمی متفاوت تر است.

در ویندوز ۱۰ با کمک اپلیکیشن تنظیمات می توانید، به راحتی روز هفته را مطابق چیزی که می خواهید تغییر دهید اما در ویندوز های قبلی باید از رجیستری ویندوز استفاده کنید که در انتهای همین مقاله روش تنظیمات رجیستری را به شما یاد خواهیم داد.

تغییر اولین روز هفته، به شنبه در ویندوز ۱۰ به شرح زیر است

ابتدا وارد ویندوز شده و اپلیکیشن تنظیمات را باز کنید. در این بخش باید Time & Language را انتخاب کنید و در میان گزینه هایی که به شما نمایش می دهد وارد تب Date & Time شوید. وقتی که به اندازه کافی اسکرول کنید می توانید بخش Formats یا قالب ها را مشاهده کنید. تصویر این بخش در زیر نمایش داده شده است. به انتهای همین صفحه نگاه کنید. یک لینک فعال وجود دارد که با عبارت Change date and time formats شناخته شده است.

روی این لینک کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی از تنظیمات بشوید :

در بخش Change date and time formats چند کادر باز شو وجود دارد که اولین آن به شما اجازه می دهد اولین روز هفته را مشخص کنید. به طور پیش فرض این روز یکشنبه یا دوشنبه است. فیلد های بعدی به شما امکان می دهد تا نوع فرمت تاریخ را مشخص کنید. هر ان چه را که می خواهید در مورد تاریخ شخصی سازی کنید اینجا در دسترس شماست.

بعد از تنظیم کردن تاریخ و اعمال تغییرات، باید به system tray در سمت راست و پایین ویندوز خود مراجعه کنید و تقویم را باز کنید تا ببینید که آیا روزی که انتخاب کرده اید به عنوان اولین روز هفته نمایش داده می شود یا نه؟

تنظیم شنبه به عنوان اولین روز هفته در ویندوز های ۷ و ۸

قبلا هم گفتیم که در ویندوز ۷ و ۸ لازم است از طریق رجیستری، تاریخ را تغییر داد و شنبه را به اولین روز تبدیل کرد. اما مسیر به صورت زیر است:

وارد ویندوز خود شده و بخش رجیستری را باز کنید و مسیر زیر را در آن طی کنید:

 

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\International

اگر پیش از این با رجیستری کار کرده باشید باید بدانید که تنظیمات با ۰ و ۱ و در ثانی با اعداد دیگر انجام شدنی است. پس در این بخش به دنبال عبارتی شبیه به FirstDayOfWeek باشید. به طور مرسوم این گزینه ۰ قرار داده شده تا دوشنبه را به عنوان روز اول هفته نمایش دهد ( به ویندوز خود نگاه کنید تا ببینید که چه روزی به عنوان اولین روز هفته به طور پیش فرض انتخاب کرده اند ) برای هر روز اضافی، کافی است یک واحد به ۰ اضافه کنید.

مثال:

اگر ویندوز شما، روز دوشنبه را روز اول هفته نمایش می دهد، در بخش رجیستری روز دوشنبه را با ۰ تنظیم کرده اند. اگر می خواهید در چنین حالتی روز اول هفته را به سه شنبه تغییر دهید باید به جای عدد ۰ عدد ۱ را قرار دهید، در صورتی که می خواهید این روز ۴ شنبه باشد، عدد ۲ را به جای آن قرار دهید و به همین ترتیب روزهای دیگر را محاسبه و عدد آن را در فیلد قرار دهید.

رجیستری ویندوز بخش خطرناک و ریسک پذیر و البته کاملا مفید است که می توان در زمان هایی که نمی توان به طور معمولی چیزی را در ویندوز تنظیم کرد از آن استفاده کرد بنابراین وقتی که بتوانید مثل شرایط ویندوز ۱۰ به طور معمولی تنظیمات را ویرایش کنید سعی کنید حتی الامکان از رجیستری استفاده نکنید.

در این باره تجربیات و دیدگاه های خود را برای ما بنویسید این مطلب را جهت اطلاع دوستان خود روی شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک و توییتر نشر دهید.