دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

چطور سازگاری نرم افزارها (compatibility) در ویندوز ۱۰ را چک کنیم؟

دو سال از عمر ویندوز ۱۰ میگذرد. در سال ۲۰۱۵ وقتی برای اولین بار ویندوز ۱۰ برای عموم عرضه شد، به سهم خود دارای ایرادات و مشکلاتی بود بطوریکه مردم عقیده داشتند این محصول هنوز در حالت بتا (آزمایشی) قرار دارد ولی با اصرار به عنوان نسخه ی اصلی به کاربران داده شده است. خاطرات آن روزهای ویندوز ۱۰ تا الان نیز ادامه پیدا کرده. بعد از آنکه این نسخه از سیستم عامل مایکروسافت از لحاظ پایداری و امکانات بهبود یافت هنوز بودند کاربرانی که مشکلات روزهای اولیه ی این سیستم عامل را فراموش نکرده بودند. این اتفاقات این تفکر را در مردم قوی کرد که شاید برخی از نرم افزارها با ویندوز ۱۰ سازگار نباشند. این مشکل بارها و بارها توسط کاربران از متخصصان وایکروسافت پرسیده شد تا در نهایت مایکروسافت ابزاری را توسعه داد که سازگاری نرم افزارها را با ویندوز ۱۰ بررسی می کند.

آماده برای ویندوز ۱۰ یا Ready for Windows 10

آماده برای ویندوز ۱۰ یا Ready for Windows 10 نام یک ابزار ساده برای بررسی نرم افزارهاست. تنها کاری که باید بکنید این است که نام نرم افزار مورد نظرتان را در این ابزار وارد کنید. خود ابزار بقیه کارها را انجام میدهد.

نتایج سازگاری ویا عدم سازگاری نرم افزار مورد نظر را با اکثر بیلدهای ویندوز ۱۰ در اختیار شما قرار خواهد داد. بعلاوه میتوانید سازگاری این نرم افزار را با پلتفرم دسکتاپ نرم افزارها، پلتفرم UWP (این پلتفرم اجازه میدهد که نرم افزار روی تمام انواع دستگاه هایی که ویندور ۱۰ دارند اجرا شوند)، مرورگر Edge، مرورگر IE 11 و افزونه های Office بررسی نمایید. در شمن در نتایج به شما نشان داده میشود که با توجه به تعداد کاربرانی که این در حال استفاده از این نرم افزار هستند درجه ی مقبولیت آن چقدر است.

برای جست و جو هم میتوانید نام نرم افزار و یا نام شرکت تولید کننده آن را وارد کنید. به عنوان مثال برای جست و جو در مورد نرم افزار Photoshop میتوانید از نام شرکت تولید کننده آن، یعنی Adobe، نیز جهت جست و جو استفاده نمایید.

این ابزار چگونه کار می کند.

شاید بخاطر بیاورید که بعد از عرضه ویندوز ۱۰ بسیاری عقیده داشتند که مایکروسافت در حال جمع آوری اطلاعات از کاربران است. این اطلاعات بطور گسترده و تحت عنوان داده های دورسنجی طبقه بندی شد. هم اکنون نیز ویندوز ۱۰ در حال جمع آوری اطلاعات است که همین داده ها قدرت اصلی ابزار Ready for Windows 10   به حساب می آیند.