دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

آموزش فعال سازی قابلیت Face ID آیفون X برای گوشی های اندرویدی ( اندروید ۵ به بالا )

از میان گوشی هایی که اپل اخیرا معرفی کرده است، آیفون X دارای مکانیسم جدیدی برای قفل گشایی است که Face ID نام دارد. از آن جا که در این گوشی دیگر خبری از سنسور انگشت نیست می توان گفت که Face ID جایگزین قابلیت تاچ آی دی شده است. روش کار کردن با Face ID بسیار آسان است. Face ID زمانی کارش را به خوبی انجام می دهد که صورت خود را روبروی گوشی قرار دهید، تا گوشی شما را بشناسد. وقتی گوشی شما را بشناسد، قفل گشایی می شود. هر چند این اقدام اپل کاملا قابل ستایش است اما می توان گفت که این قابلیت از پیش در گوشی های اندرویدی ارائه شده است پس نمی توان آن را به عنوان دستاوری جدید دانست.

با روی کار آمدن Android 5.0 Lollipop، گوگل سیستم Smart Lock جدیدی را معرفی کرد که به شما امکان می دهد گزینه های مختلفی برای کمک به سرعت بخشیدن به باز کردن قفل گوشی خود در اختیار داشته باشید که یکی از گزینه های آن قفل گشایی به کمک چهره است که اپل آن را فیس آی دی معرفی کرده است.

در اندروید، زمانی که برای دستگاه محیط امن، معرفی شود می توان با قابلیتی به نام Trusted Face به گوشی یاد داد که وقتی در کنار چهره خاصی ( صاحب گوشی ) است نیازی نیست که قفل باشد و باید رمزگشایی شود. در اندروید نیز استفاده از قابلیت Trusted Face بدون نیاز به تاچ کردن و یا وارد کردن پین گوشی رمز گشایی شده و می توان به راحتی با آن کار کرد. بیاد داشته باشید که اندروید ۵ تقریبا ۳ سال پیش معرفی شد.

البته می توان با اطمینان کامل گفت که سنسورهایی که اپل استفاده می کند تا فیس ای دی را فعال نگهدارد بسیار قوی تر از سنسورهایی است که اندروید مورد استفاده قرار می دهد چرا که در اپل قابلیت های خاصی وجود دارد که از چهره تصویر دقیق سه بعدی گرفته می شود و هنگام رمز گشایی با آن تطابق داده می شود. به عبارتی می توان گفت اگر چه اپل از یک دستاورد تکراری برای گوشی آیفون X یا آیفون ۱۰ خود استفاده کرده اما به مراتب این ویژگی امن تر و بهینه تر می باشد.

برای اینکه قابلیت فیس آی دی را روی گوشی اندرویدی خود فعال کنید این آموزش را دنبال کنید:

ابتدا قابلیت  Lock Screen امن را فعال کنید

قابلیت فیس آی دی درست زمانی فعال می شود که شما از قبل امکان امنیت نمایشگر را با هر چیزی خواه پین، الگو و نظیر آن فعال کرده باشید. بعد از اینکه این قابلیت را فعال کردید، به اپلیکیشن Settings بروید و از آن جا به تناسب نوع اندرویدی که روی گوشی دارید، وارد بخش  Security یا Security & Location بشوید. کاربرانی که از Android Oreo استفاده می کنند می بایست در این مرحله به دنبال منوی Security & Location باشند. کاربران گوشی های سامسونگ نیز باید در اپلیکیشن تنظیمات به دنبال گزینه Screen and Security باشند.

زمانی که در منوی Security حضور دارید، باید به دنبال Smart Lock باشید. در این مرحله باید pattern،  PIN یا  password برای گوشی خود تایید کنید و به مرحله بعدی بروید.

گزینه Trusted Face را انتخاب کنید

از میان منوی های موجود در Smart Lock می توانید Trusted Face را انتخاب کنید. وقتی که این گزینه را انتخاب کنید یک گام به جلو می روید و قابلیت تشخیص چهره برای شما فعال می شود پس Set Up را روی صفحه لمس کنید تا عملیات شناسایی چهره تان طبق دستور اندروید، انجام شود.

با قرار گرفتن در این وضعیت، می توانید یک حلقه قرمز رنگ روی نمایشگر گوشی مشاهده کنید. با کمک این حلقه چهره خود را کاملا جا سازی کنید و در داخل حلقه قرار بگیرید. زمانی که گوشی توانست به خوبی چهره شما را اسکن کند و آن را تایید کند، یک حلقه آبی دور آن قرار داده و در بالا نمایش می دهد، پس در چنین حالتی Done را انتخاب کنید تا تنظیمات پایان یابد.

بعد از این می توانید با کمک گزینه Improve face matching کاری کنید که گوشی چهره شما را بهتر بشناسد تا عملیات تطبیق دهی ها در شرایط خاص دردسر ساز نشود. مثلا ممکن است شما بخواهید در یک اتاق با نور کمتر و یا در شرایط خاص تر با چهره تان گوشی را باز کنید. اگر Improve face matching را مورد استفاده قرار داده باشید، در چنین شرایطی می توانید بدون دردسر گوشی را باز کنید و مغلوب شرایط محیطی دریافتی توسط سنسورها نشوید.

گوشی خود را با صورت خود باز کنید

با تنظیم تمام چیزهایی که گفتیم، شما آماده هستید تا گوشی خود را با چهره خود باز کنید. هنگامی که دستگاه اندرویدی خود را بیدار می کنید، یک آیکون کوچک در پایین صفحه قفل نشان داده می شود که نشان می دهد گوشی به دنبال چهره شما است.

اطمینان حاصل کنید که زاویه گوشی را به گونه ای تنظیم می کنید که می تواند شما را ببیند، بعد از این این آیکون به unlocked تبدیل خواهد شد. در این مرحله، به راحتی می توانید روی صفحه خود ضربه بزنید تا گوشی شما باز شود.

تنها تفاوتی که می توان بین رمز گشایی گوشی با چهره در اپل و اندروید لحاظ کرد قدرت امنیت این قابلیت در این دو پلتفرم است که می توان گفت اپل از امنیت بیشتری برخوردار است چرا که طی سه سال اخیر سخت افزار ها پیشرفت بیشتری داشته اند. با این حال، باز هم اپل کار آنچنانی انجام نداده است.

در هر صورت می توانید از انواع روش ها در اندروید برای باز گشایی گوشی خود استفاده کنید اما دقت کنید که هر چه رمز گشایی راحت تر باشد و رمزآلود نباشد می تواند موجب شود که در شرایط خاص از شما سو استفاده شود  مثلا کافی است یک مهاجم یا فرد مزاحم گوشی شما را برداشته و بخواهد با تصویر شما، گوشی را رمز گشایی کند که این کار به راحتی طی چند ثانیه قابل انجام است. از آن جا که در اندروید حتی با نشان داده عکس چهره می توان گوشی را رمز گشایی کرد، بسیاری از افراد تمایلی به تنظیم این قابلیت را ندارند و کماکان از همان پترن استفاده می کنند که هنوز می تواند به عنوان امن ترین حالت رمزگذاری و رمزگشایی گوشی ها به شمار آید. نظر شما در این باره چیست؟ دیدگاه های خود  و تجربیات تان را با ما در میان بگذارید و جهت افزایش اگاهی امنیتی کاربران دیوایس های اندرویدی این مطلب را روی شبکه های اجتماعی که در زیر مشاهده می کنید نشر دهید.