دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

آموزش ساخت USB AUTO RUN برای نرم افزارهای مختلف در ویندوز

یکی از روش های فوق العاده سریع و راحت برای اجرای اپلیکیشن هایی که زیاد با آن ها سر و کار داریم این است که از آن ها فایل اجرایی خودکار یا AUTO RUN بسازیم و هر بار که قصد استفاده از آن را داریم، با نصب یو اس بی روی سیستم، فایل را با یک کلیک اجرا کنیم. این قبیل برنامه ها معمولا Portable نامیده می شوند که در اصطلاح زبان فارسی قابل حمل نام دارند.

وقتی شما یک نرم افزار Portable را اتو ران می کنید، کافی است آن را با دستور العملی که در زیر بدان پرداخته ایم، روی فلش USB قرار بدهید و به سیستم وصل کنید تا نرم افزار اجرا شود.

اما اینجا یک مشکل وجود دارد. درست از وقتی که ویندوز ۷ توسط مایکروسافت ارائه شد، امکان اجرای AUTO RUN برای نرم افزار ها به دلایل امنیتی که خود مایکروسافت بدان واقف بود با محدودیت روبرو شد اما با روشی که من امروز به شما یاد می دهم به راحتی می توانید با یک فایل اجرایی از نرم افزار قابل حمل خود و به کمک اسکریپتی که در ادامه آورده ام یک فایل خود اجرای قابل حمل بسازید.

آموزش ساخت USB AUTO RUN برای نرم افزارهای مختلف در ویندوز

یک استثنا وجود دارد و آن هم این است که شما باید برنامه ای برای اجرای این فایل روی ویندوز خود نصب کنید. حالا اگر شما بخواهید این فایل را در ویندوزهای متعددی باز کنید باید فایل مربوطه را، در تمام ویندوز ها نصب کنید که این خود، کمی دردسر ساز است اما اگر شما تنها باید سیستم کار می کنید می تواند روش فوق العاده ای باشد.

برای تهیه چنین فایلی، شما نیاز دارید که، ابتدا یک برنامه شخص ثالث نصب کنید که بر اجرای خودکار و دستورالعمل های USB نظارت داشته باشند. در ادامه نیز باید یک اسکریپت بنویسید و در USB قرار دهید تا عملیات را کنترل کند. برای انجام این دو کار ادامه مطلب را با ما همراهی کنید

 

ابتدا APO USB Autorun را روی ویندوز نصب کنید

APO USB Autorun همان برنامه ای است که باید روی ویندوز یا ویندوز ها نصب شود، تا وقتی که یو اس بی به ویندوز نصب می شود، فایل autorun.inf را پیدا کرده و اجرای نرم افزار را مدیریت کند. این نرم افزار از طریق سورس مطمئن آن در لینک زیر قرار دارد. آن را دانلود کرده و مثل هر نرم افزار دیگری دوبار روی آن کلیک کنید تا اجرا شود و بعد آن را نصب کنید.

 

به جهت دانلود و نصب APO USB Autorun کلیک نمایید.

بعد از نصب و اجرا با پنجره ای مطابق زیر روبرو می شوید. دقت کنید که شما می توانید عملیات اجرا را خود کار کنید که در ادامه به آن پرداخته ایم.

آموزش ساخت USB AUTO RUN برای نرم افزارهای مختلف در ویندوز

چیزی که باید در این محل به آن بپردازید ابتدا تیک دار کردن عبارت Always ask before opening this file و در ثانی کلیک بر دکمه RUN است.

به همین خاطر گفته شد که اگر از ویندوزهای متفاوتی استفاده می کنید می بایست این کار را دقیقا در تمام ویندوز ها انجام داد و این کار کمی خسته کننده به نظر می آید اما اگر یک ویندوز را می خواهید بدین صورت مورد استفاده قرار دهید، راه حل فوق العاده ای است.

 

  تنظیمات تکمیلی  USB Drive

وقتی شما می خواهید یک برنامه اتو ران روی ویندوز داشته باشید، که برای اجرا می بایست بر روی USB قرار گیرد، می بایست دو امکان روی یو اس بی فلش قرار بگیرید.

اول اینکه باید فایل خود اجرای نرم افزار مربوطه را تهیه کنید و روی فلش قرار دهید.

دوم اینکه باید اسکریپت نظارتی را روی آن قرار دهید.

فایل اجرایی نرم افزار قابل حمل را به راحتی می توانید در یو اس بی قرار دهید و ما تنها در این بخش باید نام آن را با دقت یادداشت کنیم. اما برای اسکریپت باید کارهای زیر را به ترتیب انجام دهید

ابتدا یک فایل متنی مثل NOTE یا WORD باز کنید. عبارت های زیر را در خطوط جداگانه، در آن قرار دهید به طوری که مطابق تصویر زیر باشد.

 

[autorun] ;Open=YOURAPP.exe ShellExecute=YOURAPP.exe UseAutoPlay=1

نام نرم افزار را باید به جای کلمه YOURAPP بنویسید. مثلا من در مثال زیر، به جای این کلمه عبارت Lynx browser را نوشته ام چرا که نام فایل اجرایی نیز Lynx browser بوده است.

آموزش ساخت USB AUTO RUN برای نرم افزارهای مختلف در ویندوز

هنگام ذخیره سازی فایل باید به دو موضوع دقت کنید.

اول نام و دوم نوع فایل

برای انتخاب نوع فایل فیلد Save as type را بر روی All Files (*.*) تنظیم کنید و برای انتخاب نام، فیلد NAME را با autorun.inf پر کنید.

آموزش ساخت USB AUTO RUN برای نرم افزارهای مختلف در ویندوز

حالا شما هم فایل اجرایی دارید و هم اسکریپتی که بر اجرای دستورالعمل ها نظارت دارد. این دو را باید اصطلاحا در ROOT یو اس بی قرار دهید. بدین معنی که برای قرار دادن آن ها در یو اس بی،فولدری باز نکنید و مستقیما در فضای قابل مشاهده بعد از باز کردن یو اس بی آن ها را پیست کنید.

آموزش ساخت USB AUTO RUN برای نرم افزارهای مختلف در ویندوز

از جمله ویژگی های خوبی که این برنامه دارد این است که می توانید هر فایل دیگری را روی فلش خود قرار دهید اما این دو فایل باید در ROOT یو اس بی قرار داشته باشد.

حالا با این گفته ها شما کافی است عملیات بالا را انجام دهید و به محض نصب کردن یو اس بی به سیستم، نرم افزار مربوطه را اجرا کنید.

نظر شما در رابطه با این ترفند فوق العاده کاربردی چیست؟ دیدگاه ها و تجربیات کاربردی خود را در این باره با ما در میان بگذارید و این مطلب را جهت اطلاع دوستان خود روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.