دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

اپلیکیشن ProtonMail : آموزش ارسال ایمیل با مدت زمان محدود و خود تخریبی

عاقلانه ترین کار این است که اطلاعات مهم را هرگز از طریق ایمیل برای کسی ارسال نکنیم اما زمانی که این کار ضرورت پیدا می کند لازم است که خیلی حرفه ای تر کار کنیم. مثلا بهتر است که ایمیل هایی رمزنگاری شده ارسال کنیم اما جریان ارسال ایمیل های خود تخریبی می تواند هیجان انگیز تر باشد و البته دغدغه های تان را بکاهد.

برای ارسال ایمیل های خود تخریبی در حال حاضر ارائه دهندگان ایمیل، این امکان را برای شما فراهم نمی کنند که بتوانید چنین کاری انجام دهید اما می توانید به کمک اپلیکیشن ProtonMail   همین حالا ایمیل هایی ارسال کنید که بعد از مدت زمان مشخصی از بین می روند.

ProtonMail   هم اکنون برای نسخه های آی او اس و اندروید در دسترس است.

ProtonMail   چیست و چگونه کار می کند؟

ProtonMail   سرویسی است که به شما اجازه می دهد، آن را دانلود و نصب کنید و در آن رجیستر شوید. وقتی که در این سامانه اکانتی ایجاد کردید می توانید وارد آن شده، و برای هر فردی با هر آدرس ایمیلی که دارد، ایمیل های رمزنگاری شده ارسال کنید.

کاربران ProtonMail   می توانند در شبکه خود ایمیل های امن تری ارسال کنند اما این بدین معنی نیست که دارندگان سایر آدرس ها، نمی توانند ایمیل های امن را دریافت کنند البته کمی محدودیت دارد.

وقتی که شما از طریق ProtonMail   اقدام به ارسال ایمیل می کنید، می توانید مدت زمان ماندگاری ایمیل در اینباکس طرف مقابل را مشخص کنید. این مدت زمان به صورت ساعتی و روزانه می باشد. نهایت زمانی که این ایمیل فرصت زنده ماندن در اینباکس مقابل دارد، ۲۸ روز است. اگر زمانی بیش از ۲۸ روز را انتخاب کنید، مثلا ۴۰ روز، این ایمیل دقیقا در ۲۸ روزگی خود، از بین خواهد رفت.

چگونه با ProtonMail   کار کنیم و ایمیل امن ارسال کنیم؟

 ProtonMail را نصب کنید 

در زیر لینک دانلود این اپلیکیشن از گوگل پلی را برایتان ارائه داده ایم. از طریق این سرویس یا مارکت های وطنی، این نرم افزار را به هر طریقی شده روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید. کرابران آیفون نیز به کمک آیتونز می توانند این برنامه را دنبال کنند.

برنامه را دانلود، نصب کنید و بعد در آن اکانتی ساخته و وارد آن شوید.

راهنمای ایجاد ایمیل خود تخریب در ProtonMail  

بعد از این که وارد نرم افزار شدید، باید به دنبال دکمه نوشتن ایمیل جدید یا compose باشید. ایمیل خود را کاملا بنویسید و آن چه را که می خواهید اتچ کنید را مشخص کرده و اتچ کنید. یک مرحله قبل از اینکه بخواهید ایمیل را ارسال کنید لازم است که برای آن یک تایم مشخص کنید که بعد از سرآمد تایم مورد نظر، ایمیل خود به خود تخریب شود.

بعد از اینکه عنوان ایمیل را نوشتید می توانید در زیر بخش عنوان آیکون ساعت را مشاهده کنید. آیکون ساعت، به شما امکان می دهد که مدت محدودیت را مشخص کنید.

 فراموش نکنید که به تایمی بیشتر از ۲۸ روز فکر نکنید !

بعد از ست کردن اطلاعات در این بخش، کاربران ios می بایست، با استفاده از دکمه جهتی سمت راست که در بخش راست باکس بالا قابل مشاهده است، تنظیمات را نهایی کنند. کاربران اندرویدی نیز کافی است روی ok لمس کنند. با این کار آیکون ساعت دارای تیک می شود و این یعنی ایمیل شما زمان دار است.

 

تنظیم رمز در  ProtonMailضروری است

همانطور که ابتدای این آموزش گفته شد شما می توانید ایمیل را برای دو دسته از کاربران ارسال کنید:

  • کاربران ProtonMail
  • کاربران غیر ProtonMail مثل کاربران جیمیل، یاهو و غیره

زمانی که می خواهید این ایمیل را برای کاربران غیر ProtonMail ارسال کنید پیش از ارسال با اروری مواجه می شوید که به شما می گوید باید رمز عبوری را مشخص کنید.

رمز عبور را که تعیین کردید، روی apply لمس کرده تا تنظیمات نهایی شوند.

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، ایمیل مورد نظر، دارای دو آیکون تیک دار است که شامل قفل و ساعت است. این یعنی ایمیل شما زمان دار است و روی آن رمزگذاری شده است.

وقتی ایمیل را ارسال کردید، ایمیل فورا شروع به شمارش معکوس می کند. یعنی برای این سرویس دهنده مهم نیست که مخاطب ایمیل را باز می کند یا نه، زمانی که سر رسید زمان مشخص شده رسید، ایمیل تخریب می شود. اما این از بین رفتن هم داستانی دارد

وقتی که موعد زمان تخریب ایمیل رسید، به دو صورت ممکن است این اتفاق رخ دهد:

برای کاربران ProtonMail :

وقتی که کاربری از ProtonMail برای کاربر دیگری از ProtonMail یک ایمیل خود تخریب ارسال می کند بلافاصله بعد از رسیدن زمان تخریب، ایمیل از اینباکس گیرنده و از پوشه ایمیل ارسالی فرستنده کاملا پاک می شود.

برای کاربران غیر ProtonMail:

وقتی که موعد تنظیم شده در ایمیل برای کاربران غیر ProtonMail به پایان می رسد، سامانه ProtonMail امکان حذف کردن ایمیل از اینباکس سایر سرور ها را ندارد. بنابراین، تنها با کمک رمزی که پیش از رسال تنظیم کرده اید آن را رمزنگاری شده قرار می دهد اما مسیج و اتچ شده هایی که به آن متصل اند، پاک می شود.

 

در آخر باید بگوییم که کاربری که ایمیل را از شما دریافت می کند به هیچ عنوان از رمزنگاری بودن ایمیل خبر دار نیست پس بهتر است شما نیز این موضوع را با وی در میان نگذارید.

در این باره آیا تا کنون با نرم افزار یا سرویس دهنده خاصی کار کرده اید؟ دیدگاه ها و تجربیات مفید خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را برای اطلاع بیشتر دوستان و کمک به زندگی امن دیجیتالی هم نوعان خود، روی شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.