دیجی تورینگ
مرجع آموزش و اخبار فناوری اطلاعات

آموزش استفاده از تلگرام در کسب و کار

 

چگونه از تلگرام برای گسترش کسب و کارتان در محیط مجازی استفاده کنید : چگونه از اپلیکیشن های پیام رسان درآمدزایی نمایید .

در بازاریابی اینترنتی همیشه هدف بهتر شدن رتبه در موتورهای جست و جو نیست، بلکه هدف پیدا کردن راه ها و ابزارهای جدیدی است که باعث گسترش کسب و کار شما در محیط مجازی میشود.

در حال حاضر شبکه های مجازی در حال جذب کاربران فعال بیشتری هستند. پس عجیب نیست که هر کمپین و یا شرکت درشبکه های مجازی مانند فیس بوک(Facebook) و اینستاگرام(Instagram) و توئیتر(Twitter) و لینکداین(LinkedIn) حضور داشته باشند.

امروزه تعداد بسیار زیادی از تبلیغات، پست های شبکه های اجتماعی، پرسشنامه ها و کمپین ها با هدف گسترش کسب و کار در سرتاسر وب وجود دارد. و هدف آنها این است که آگاهی مردم در مورد یک برند خاص را بالاتر ببرند و کاربران را به سمت یک وب سایت خاص هدایت کنند و طبیعی است که در این بازار رقابت سختی نیز وجود داشته باشد.

در این میان بسیاری از افراد و شرکت ها که تازه پا در این میدان گذاشته اند به دنبال کانالهای مشابه هستند تا بتوانند به مخاطبان هدف دست پیدا کنند. و بسیاری از آنها این کار را در پیام رسان ها انجام میدهند زیرا پیام رسان ها سریعتر از شبکه های اجتماعی در حال رشد هستند. تلگرام یکی از این پیام رسان هاست که به مدد رشد سریعی که داشته توانسته نام خود را به فهرست اپلیکیشن های پیشتاز اضافه کند.

آموزش استفاده از تلگرام در کسب و کار

در این مقاله سعی بر این داریم که در مورد بازاریابی در تلگرام و همینطور تمام بازریابی های نوینی که در حال توسعه هستند، که تاثیر آنها اثبات شده است، صحبت کنیم. این اپلیکیشن طراحی شده تا بوسیله ی آن بتوانید آسان تر با مخاطبان هدف ارتباط برقرار کرده و اطلاعاتتان را با آنها به اشتراک بگذارید. و همینطور کمپین هایی را برای گسترش کسب و کارتان ایجاد نمایید. از آنجا این پیام رسان ها هنوز اشباع نشده اند ارزش این را دارند تا در مورد آنها صحبت کنیم.

تلگرام یک پیام رسان ابری ست که برای گوشی های هوشمند و کامپیوترهای شخصی عرضه شده و یکی از ویژگی های آن امنیت بسیار بالای آن است. هم اکنون تلگرام ۱۰۰ میلیون کاربر دارد که روزانه چیزی در حدود ۱۵ میلیارد پیام بین آنها رد و بدل میشود. هر روزه ۲۲۰ هزار کاربر به این پیام رسان اضافه میشوند. هزینه ی استفاده از تلگرام رایگان است و اصلی ترین منبع کسب درآمد تلگرام کمک های مالی ست که به آن میشود.

معرفی مزایا

امروزه بسیاری از کسب و کارهای محلی برای تماس با مشتریان، سفارش گیری، پاسخ به سوالات و مشکلات و همینطور شکایات از اپلیکیشن های پیام رسان استفاده میکنند. یکی از مزایای استفاده از چنین ابزاری در این است که نیازی به استخدام یک فرد متخصص برای کار با آن ندارید. ربات ها براحتی و با سرعت بالا اینکار را انجام میدهند. رباتها نه تنها پاسخ یکسری از سوالات مطرح شده توسط کاربران را میدهند، بلکه برای آنها عکس، فیلم و فایل های مورد نیازشان را ارسال میکنند، دریافت و انتقال وجه نقد را انجام میدهد و حتی میتوانند بهترین پاسخ های موجود برای سوال کاربران را به آنها ارسال نمایند.

امکانات ارائه شده توسط این اپلیکیشن بسیار زیاد و گسترده است و شرکت هایی که از تلگرام استفاده میکنند میتوانند مزایای زیادی را در اختیار مشتریانشان قرار دهند.

بهترین امکانات پیشنهادی تلگرام بدین شرح است :

+ خدمات اطلاع رسانی

+ سفارش دهی آنلاین

+ پشتیبانی در لحظه

+ دستیار شخصی

+ نظرسنجی از مشتریان

+ برقراری ارتباط و مشاوره بین اعضای یک گروه

+ اطلاعات بروز

+ تبلیغ محصولات

+ بالابردن بازدید سایت

+ افزایش آگاهی در مورد یک برند

+ ارائه ی پشتیبانی ۲۴ ساعته به مشتریان

+ کانال ها و راه های اضافه برای پرداخت پول

در مواردی که از کانالهای تلگرام برای اطلاع رسانی و معرفی خدمات به مشتریان استفاده میکنید این اپلیکیشن امکانات زیر را در اختیار شما قرار خواهد داد :

آموزش استفاده از تلگرام در کسب و کار

+ خبرنامه

+ کانال برای اطلاع رسانی رویدادها

+ سرویس ها و پشتیبانی عملیاتی

+ نظرسنجی

+ کانال برای تخفیف ها

+ صحبت دوستانه با مشتریان در مورد محصولات

+ کانال برای اطلاع رسانی در مورد محصولات، بروزرسانی ها و یا افتخارات و …

طراحی یک نقشه برای شروع

اول از همه باید به این موضوع اشاره کنیم که هیچ تبلیغاتی در تلگرام به شما نشان داده نخواهد شد. این موضوع یکی از سیاستهای سازندگان تلگرام است که باعث شده طیف وسیعی از کاربران از دیگر پیام رسانها به تلگرام کوچ کنند. این ویژگی مخاطبانی را به سمت شما سوق میدهد که از جریانات و تمایلات دنیای مجازی آگاه هستند و از تبلیغات مزاحم خسته شده اند.

این مشتریان تمایلی به خرید از رقبای شما که از تبلیغات آزاردهنده استفاده میکنند ندارند وشما میتوانید با کمی ابتکار و راه حال های خلاقانه آنها را جذب کنید.

کانال بسازید

یک راه حل عالی برای شرکت ها ایجاد یک کانال است. ساخت کانال تلگرام این توانایی را به شما میدهد تا پیام هایی که تمایل دارید را به مشریان شرکت ارسال نمایید. براحتی میتوانید تعداد بسیار زیادی مخاطب داشته باشید و بصورت نامحدود پیام ارسال کنید. فقط مدیران کانال به گزینه های مدیریتی دسترسی دارند و اگر فکر میکنید در این مورد به کمک احتیاج دارید میتوانید از اعضای تیم یک نفر را به عنوان مدیر کانالی که دارید انتخاب کنید.

در موارد که نمیخواهید کسی به غیر از شما پیامی ارسال کند (همانند بسیاری از کانالی موجود) میتوانید از ویژگی را برای همه غیرفعال کنید و فقط این دسترسی را در اختیار مدیر کانال قرار دهید. در این حال زمانی که پیامی ارسال میکنید نام کانال به عنوان نویسنده درج خواهد شد، نه نام شما.

اگر کانال را بدرستی مدیریت کنید می توانید مطمئن باشید که به بهترین منبع برای آگاه کردن مشتریان از تخفیف‌ها و پیشنهادها تبدیل خواهد شد. وقتی شما پست جدیدی ارسال میکنید اعضاء اعلانی را به صورت مستقیم بر روی تلفن‌های همراه خود دریافت خواهند کرد. این کار دسترسی و اطلاع رسانی به مخاطبان را از هر راه دیگری آسانتر کرده است.

آموزش استفاده از تلگرام در کسب و کار

کانال های خصوصی و عمومی

در هنگام ساخت کانال میتوانید تعیین کنید که کانال شما عمومی باشد و یا خصوصی. اصلی ترین تفاوت بین این کانالها این است که در کانال خصوصی افراد برای وارد شدن به کانال احتیاج به گرفتن اجازه از مدیران دارند. کانال های خصوصی این توانایی را به شما میدهند که تعیین کنید چه مخاطبانی را میخواهید در کانال داشته باشید. گاهی نیاز دارید که فقط مشتریان وفادار و همیشگی شرکت را در کانال داشته باشید تا پیشنهادات و تخفیف های ویژه ای را به آنها ارائه بدهید که در این مورد کانال خصوصی بهترین راه حل خواهد بود.

گاهی‌اوقات تعدادی از کاربران توانایی درک اطلاعاتی که در کانال های عمومی ارسال میکنید را ندارند و به همین علت مدت زیادی در کانال شما نمی ماند البته تعداد این افراد زیاد نیست اما این نکته در ذهن داشته باشید که برخی کاربران صبر کافی برای چنین چیزهایی را ندارند.

ربات تلگرام

این مرحله نیازمند دانش برنامه نویسی و یا کسی است که تجربه ایجاد یک روبات را داشته باشد، اما در پایان مطمئناً از نتیجه کار راضی خواهید بود ربات ها مزایای بسیاری دارند و همینطور باعث می‌شوند در رقابت با دیگر کانالها برنده باشید. ربات های تلگرام امکانات فراوانی از جمله دریافت اطلاعات، حل کردن بسیاری از مشکلات و غیره را به کانال شما اضافه می کنند.

ربات تلگرام حسابی است  که توسط یک نرم افزار هدایت می شوند

آموزش استفاده از تلگرام در کسب و کار

ربات های تلگرام گزینه های متعدد و منحصر بفردی را دارا هستند :

+ آموزش

+ بازی

+جست و جو در وب

+ یادآوری

+ ارتباط با دیگر کاربران

+ ادغام با دیگر سرویس ها

+ اطلاع رسانی

+ زمانبندی

+ ارسال یکسری از دستورات به سراسر اینترنت

با استفاده از ربات های تلگرام در کانال می توانید جلوی بسیاری از اشتباهات انسانی را بگیرید و ضرورت استخدام کارمندان اضافی مانند مدیر، بازاریاب، و یا منشی را کاهش دهید. در حال حاضر بسیاری از کانال ها از این ربات ها استفاده می کنند پس باید ببینید که آنها چگونه کار می کنند و چگونه می توانید به کمک آن ها عقاید خود را به دیگران شرح داده و برروی مخاطبان تاثیر بگذارید. تلگرام روند ساخت ربات را تا حد ممکن راحت کرده است. براحتی دستورالعمل‌هایی که بر روی صفحه به شما نشان داده می شود را انجام دهید. این دستورالعمل ها در خود تلگرام در اختیار شما قرار می گیرد. برای شروع کار ربات  chatfuel را اضافه کرده و دستورالعمل ها را دنبال کنید. اگر دانش برنامه نویسی دارید میتوانید مستقیماً به صفحه ی توسعه دهندگان رفته و بیشتر در جریان روند کار قرار بگیرید.

شکلک های تلگرام

یکی از راه هایی که می توانید به کمک آن کانال تان را بیشتر شخصی سازی کرده و برای کاربران جذاب تر کنید استفاده از مجموعه شکلک هایی است که مرتبط با کارتان ایجاد کرده اید. استفاده از شکلک از آن دسته از کارهای خلاقانه است که هم کمی جنبه سرگرمی دارد و هم آگاهی مخاطبان در مورد برند شما را افزایش میدهد. به محض اینکه پیامی حاوی شکلک در کانال ارسال کنید سایر اعضا می‌توانند آن شکلک را ذخیره کرده و در دیگر کانال ها استفاده کنند و یا آنها را در دیگر گفتگو ها به اشتراک بگذارند.

این راه‌ حل فرصت بسیار خوبی در اختیار طراحان، هنرمندان، و یا کسانی که میخواهند کانال شان را توسعه دهند می گذارد که به کمک آن کمپین های تبلیغاتی و بازاریابی تلگرام را قوی تر کنند.

شکلک ها در تلگرام بسیار محبوب و جذاب هستند و کاربران علاقه زیادی به طراحی و پیاده سازی آن ها نشان می دهند. اگر بدانید دقیقاً چه می‌خواهید و مقدمات آن را فراهم کرده باشید در عرض چند دقیقه می‌توانید مجموعه ای از شکلک ها را ایجاد کنید.

بسته به هدفی که دنبال می کنید، شکلکها می‌توانند یک پروژه جداگانه و یا یکی از المان ها و عناصر مرتبط به کمپین های شما باشند (به عنوان مثال تخفیف ها، محصولات جدید، مسابقات، صحبت در مورد تمایلات و گرایش برندتان، غنی‌سازی پست های عمومی و غیره)

برای ساختن مجموعه شکلک ها ابتدا اکانت @Stickers را اضافه کنید و سپس مرحله به مرحله دستورات را تا تکمیل شدن پروژه دنبال نمایید. برای اینکه نتیجه را ببینید می توانید شکلک هایی که دیگر کاربران ساخت اند را ملاحظه کنید.

اگر قصد دارید شکلک ایجاد کنید باید به موارد زیر توجه نمایید :

۱- تصاویر شکلکها باید حداقل در یکی از ابعاد حداقل ۵۲۱ پیکسل باشند.

۲- تصاویر استفاده شده نباید تحت هیچ قانون کپی رایتی باشند.

۳- فرمت پیشنهادی فایل PNG است.

۴- عکسها باید دارای قاب و سایه ی سفید باشند.

۵- تصاویر میتوانند از نسخه ی موبایل و یا نسخه ی دسکتاپ آپلود شوند.

نکات تکمیلی

وقتی از کمپین های بازاریابی صحبت می کنیم که هدف آنها افزایش فروش و شناخته شدن برند و همچنین افزایش حمایت مشتریان و بازدید وب سایت است به خوبی می‌دانیم که تمام این مزیت ها باید برجسته شده و مشاهده شوند. از این مسائل که بگذریم تلگرام مزایای دیگری نیز دارد.

اول از همه، تلگرام به فضا برای ذخیره کردن اطلاعات احتیاج ندارد این نرم افزار صددرصد ابری است بنابراین نیازی نیست که اطلاعات بر روی تلفن همراه و یا کامپیوتر شخصی شما ذخیره شود مگر اینکه بخواهید آنها را دانلود کنید این نکته سبب می شود که اپلیکیشن تلگرام مدت زیادی بر روی تلفن همراه یا کامپیوتر نصب باشد زیرا بسیاری از کاربران هنگام روبرو شدن با مشکل کمبود فضا بسیار از نرم افزار نرم افزار ها را پاک می‌کنند. مزیت دیگر این است که تلگرام متعلق به هیچ تشکیلات سازمانی خاصی نیست و همینطور سیاست‌های کنونی این شرکت آن را غیر قابل فروش می داند کاربران می توانند مطمئن باشند که یک شرکت بزرگ مانند فیس‌بوک نمی توانند تلگرام را بخرد و ساختار آن را با توجه به نیازها و سیاست‌هایی که دارد تغییر دهد. تلگرام یک پروژه غیرانتفاعی است و با این هدف شروع به کار کرده تا بهترین و مفیدترین خدمات پیام رسانی را در اختیار مردم قرار دهد نه اینکه به وسیله تبلیغات درآمدزایی کند و یا بسته ها و خدمات پیشرفته را به کاربران بفروشند.

پیشتر از علاقه فروشگاه ها برای ابزاری جهت انتقال مستقیم پول صحبت کرده بودیم که شروع آن در برزیل و روسیه بود. که البته هم اکنون این علاقه و تمایل گسترده تر شده است. به کمک سیستم پیچیده ذخیره اطلاعات و امنیت سطح بالا، تلگرام توانست برنده این بازی باشد. این اپلیکیشن از یک روبات خاص، MoneyTalk، استفاده می‌کند که اجازه انتقال پول را به کاربران می دهد.

تیم تلگرام اعتقاد و اعتماد زیادی به این راه حل دارد و حتی ۲۰۰ هزار دلار جایزه برای فردی که بتواند به این سیستم نفوذ کند در نظر گرفته است.

بخش پایانی

امسال تلگرام چهارمین سال تاسیس خود را جشن می گیرد. از شروع به کار تلگرام مدت زیادی نمی‌گذرد، ولی در همین مدت توانسته در دنیای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان تاثیر گذار باشد. تلگرام برای اولین بار در روسیه و برزیل به محبوبیت دست یافت و امروزه این محبوبیت در حال گسترش در سرتاسر جهان است. تلگرام حضور در بین پیام رسان های برتر ر مرهون سیاست های امنیتی بسیار قوی، عدم استفاده از تبلیغات، استفاده رایگان، طراحی خوب و غیره است. تمام این موارد تلگرام را به یکی از بهترین راه ها برای توسعه کسب و کار و معرفی آن در فضای مجازی، افزایش آگاهی عمومی در مورد یک برند، افزایش وفاداری مشتریان، و همینطور افزایش بازدید وبسایت و فروش کرده است.

یک حساب کاربری بسازید، یک کانال راه اندازی کنید و مطالب را با مخاطبان به اشتراک بگذارید. تلگرام یک گزینه ی عالی برای برپایی جلسات مختلف، سوال و جواب، معرفی محصولات، اطلاع رسانی در مورد برند و همچنین فروش است.

طراحی این نرم افزار به کاربر پسندترین شکل ممکن انجام گرفته بنابراین موقع کار با آن به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. حتی اگر هیچ دانش و تجربه ای در طراحی و برنامه نویسی نداشته باشید باز هم شانس ایجاد یک کانال را با گزینه های پیش رفته دارا هستید، بطوریکه بیشتر از رقبا مورد اقبال قرار گرفته و بتوانید مشتریان زیادی را از سراسر دنیا جذب کنید.

فرقی نمیکند یک متخصص بازاریابی هستید یا صاحب یک کسب و کار، تلگرام درهای تازه ای را برای شما باز خواهد کرد و من مطمئن هستم که شما فرصت های زیادی برای توسعه ی کسب و کارتان در فضای مجازی بدست خواهید آورد.